Lektury

 

LEKTURY
dla
klas I - III 
wg nowej podstawy programowej

 

Aktualna podstawa programowa zawiera rekomendacje lektury na trzy lata nauki i do decyzji nauczyciela pozostaje, która publikację wybierze w klasie pierwszej.

  

1) Hans Christian Andersen -  Baśnie (do wyboru) - rekomendowana dla kl. 1

 

2) Justyna Bednarek -  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

 

3) Jan Brzechwa -  Brzechwa dzieciom - rekomendowana dla kl. 1

 

4) Czesław Centkiewicz – Zaczarowana zagroda

 

5) Waldemar Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!

 

6) Agnieszka Frączek - Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą

 

7) Mira Jaworczakowa -  Oto jest Kasia

 

8) Grzegorz Kasdepke  - Detektyw Pozytywka- rekomendowana dla kl. 1

 

9) Leszek Kołakowski -  Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

 

10) Barbara Kosmowska -  Dziewczynka z parku

 

11) Maria Krüger - Karolcia

 

12) Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn - rekomendowana dla kl. 1

 

13) Hugh Lofting -  Doktor Dolittle i jego zwierzęta

 

14) Marcin Pałasz -  Sposób na Elfa

 

15) Joanna Papuzińska -  Asiunia

 

16) Danuta Parlak  Kapelusz Pani Wrony

 

17) Roman Pisarski -  O psie, który jeździł koleją

 

18) Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska - rekomendowana dla kl. 1

 

19) Maria Terlikowska - Drzewo do samego nieba

 

20) Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci - rekomendowana dla kl. 1

 

21) Barbara Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach - rekomendowana dla kl. 1

 

22) Danuta Wawiłow -  Najpiękniejsze wiersze - rekomendowana dla kl. 1

 

23) Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika

 

24) Łukasz Wierzbicki -  Dziadek i niedźwiadek.

  

LEKTURY DLA KLASY II

1. Lofting  H.           – Doktor Dolittle i jego zwierzęta

2. Chotomska W.    – Pięciopsiaczki   

3. Makuszyński K.   – 120 przygód  Koziołka Matołka

4. Rusinek M.          – Wierszyki domowe

5. Centkiewiczowie A i Cz. –  Zaczarowana  zagroda

6. Zubrzycka E.        – O zajączku Filipie,  który ze
                                     strachu dokonał wielkich czynów

7. Andersen H. Ch.   – Baśnie  

8 . Mikita A.               – Bajki w zielonych sukienkach

9. Milne A. A.            – Kubuś  Puchatek

10.Tuwim J.              – Wiersze dla dzieci

 

LEKTURY  DLA  KLASY  III

 

Beręsewicz P.            

–   Czy wojna jest dla dziewczyn?

 

Nela 

–  Śladami Neli. Przez dżunglę, morza
    i oceany

 

Tylicka B.                       

–  Polskie miasta w baśniach i legendach

 

Polscy autorzy               

12 ważnych opowieści

 

Gawryluk B.                      

–  Mali bohaterowie

 

Frączek A.                   

–  Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie
    o bon tonie

 

Piątkowska R.                    

–   Z przysłowiami za pan brat

 

Sumińska D.                 

–   Dlaczego oczy kota świecą w nocy?

 

Zubrzycka E.                  

–  Marudek i Pogodek na wakacjach,
    czyli jak być szczęśliwym

   

Wojciechowska M.                 

–  Dzieciaki świata

 

 

 

Klasa IV

 

Lektura obowiązkowa:

Jan Brzechwa                          Akademia pana Kleksa

Janusz Christa                         Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé,        Mikołajek (wybór opowiadań)

Adam Mickiewicz                   Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)

Joanna Olech                           Dynastia Miziołków

Józef Wybicki                          Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane podania i legendy polskie

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:

Charles Perrault                      Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody,

Aleksander Puszkin                 Bajka o rybaku i rybce,

 Jeanne Marie Leprince de Beaumont      Piękna i Bestia

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima
Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej.


Lektura uzupełniająca:

Adam Bahdaj                                      Kapelusz za 100 tysięcy

Frances Hodgson Burnett               Tajemniczy ogród lub inna powieść

Janusz Korczak                                  Król Maciuś Pierwszy

Maria Kownacka, Zofia Malicka     Dzieci z Leszczynowej Górki

Selma Lagerlöf                                  Cudowna podróż

Sat-Okh                                               Biały mustang

Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży;
film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.  

 

 

Klasa V

 

Lektura obowiązkowa:

Clive Staples Lewis                 Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Adam Mickiewicz                   Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

Ferenc Molnar                        Chłopcy z Placu Broni

Bolesław Prus                          Katarynka

Juliusz Słowacki                      W pamiętniku Zofii Bobrówny

Seweryna Szmaglewska        Czarne Stopy

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu  i Eurydyce

Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 

Lektura uzupełniająca:

Lewis Carroll                             Alicja w Krainie Czarów

Andrzej Maleszka                    Magiczne drzewo

Karol May                                 Winnetou

Małgorzata Musierowicz      wybrana powieść

Edmund Niziurski                    Sposób na Alcybiadesa

Bolesław Prus                          Kamizelka

Henryk Sienkiewicz                Janko Muzykant

Mark Twain                             Przygody Tomka Sawyera

Wybór innych tekstów kultury.

 

Klasa VI

 

Lektura obowiązkowa:

 

Antoni Czechow                          Kameleon, Śmierć urzędnika

 

Rafał Kosik                                   Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 

Ignacy Krasicki                            wybrane bajki

 

Adam Mickiewicz                       Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

 

John Ronald Reuel Tolkien      Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

Henryk Sienkiewicz                    W pustyni i w puszczy

 

Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

 

 

 

Lektura uzupełniająca:

 

Aleksander Dumas                      Trzej muszkieterowie

 

Joseph Rudyard Kipling              Księga dżungli

 

Marcin Kozioł                              Skrzynia Władcy Piorunów

 

Stanisław Lem                             Cyberiada (fragmenty)

 

Kornel Makuszyński                – wybrana powieść

 

Lucy Maud Montgomery           Ania z Zielonego Wzgórza

 

Alfred Szklarski                        – wybrana  powieść

 

Katarzyna Zychla                         Dziewczynka tańcząca z wiatrem

 

Wybór innych tekstów kultury. 

 

 

 

Klasa VII

Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens                 Opowieść wigilijna 

Aleksander Fredro             Zemsta

Jan Kochanowski               wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki                  Żona modna

Adam Mickiewicz             Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka,
                                             II część Dziadów, Pan Tadeusz
(historia Polski)

Henryk Sienkiewicz          Quo vadis, Latarnik

Stefan Żeromski               Siłaczka

Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

 

Lektura uzupełniająca:

Agatha Christie                  wybrana powieść kryminalna

Ernest Hemingway            Stary człowiek i morze

Helena Keller                     Widzieć przez trzy dni

Nancy H. Kleinbaum        Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Beata Obertyńska             Z domu niewoli (fragmenty)

Henryk Sienkiewicz         Krzyżacy  (fragmenty)

Melchior Wańkowicz       Ziele na kraterze (fragmenty)

Wybór innych tekstów kultury. 

 

 

 



 

*       Godziny pracy biblioteki:

 Poniedziałek     11.30 – 12.30

 Wtorek                 10.50 –   11.50

 Środa                    10.50 – 12.50

Czwartek              11.30 – 12.30

 Piątek                 9.50 – 11.50

 

 

*