LEKTURY 
dla 
klas I - III  
wg nowej podstawy programowej

Aktualna podstawa programowa zawiera rekomendacje lektury na trzy lata nauki i do decyzji nauczyciela pozostaje, która publikację wybierze w klasie pierwszej.

 

Hans Christian Andersen -  Baśnie (do wyboru) - rekomendowana dla kl. 1

Justyna Bednarek -  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Jan Brzechwa -  Brzechwa dzieciom - rekomendowana dla kl. 1

Czesław Centkiewicz – Zaczarowana zagroda

Waldemar Cichoń - Cukierku, ty łobuzie!

Agnieszka Frączek - Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą

Mira Jaworczakowa -  Oto jest Kasia

Grzegorz Kasdepke  - Detektyw Pozytywka- rekomendowana dla kl. 1

Leszek Kołakowski -  Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Barbara Kosmowska -  Dziewczynka z parku

Maria Krüger - Karolcia

Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn - rekomendowana dla kl. 1

Hugh Lofting -  Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Marcin Pałasz -  Sposób na Elfa

Joanna Papuzińska -  Asiunia

Danuta Parlak  Kapelusz Pani Wrony

Roman Pisarski -  O psie, który jeździł koleją

Janina Porazińska - Pamiętnik Czarnego Noska - rekomendowana dla kl. 1

Maria Terlikowska - Drzewo do samego nieba

Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci - rekomendowana dla kl. 1

Barbara Tylicka - O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach - rekomendowana dla kl. 1

Danuta Wawiłow -  Najpiękniejsze wiersze - rekomendowana dla kl. 1

Łukasz Wierzbicki - Afryka Kazika

Łukasz Wierzbicki -  Dziadek i niedźwiadek.

 

 

LEKTURY  DLA  KLASY  III

 

Beręsewicz P. –   Czy wojna jest dla dziewczyn?

Nela  –  Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany

Tylicka B. –  Polskie miasta w baśniach i legendach

Polscy autorzy – 12 ważnych opowieści

Gawryluk B. –  Mali bohaterowie

Frączek A. –  Dobre obyczaje czyli w lekkim tonie o bon tonie

Piątkowska R. –   Z przysłowiami za pan brat

Sumińska D.  –   Dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Zubrzycka E. –  Marudek i Pogodek na wakacjach, czyli jak być szczęśliwym

Wojciechowska M.  –  Dzieciaki świata

 

 

Klasa IV

 

Lektura obowiązkowa:

Jan Brzechwa - Akademia pana Kleksa

Janusz Christa - Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé - Mikołajek (wybór opowiadań)

Adam Mickiewicz - Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)

Joanna Olech - Dynastia Miziołków

Józef Wybicki - Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane podania i legendy polskie

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:

Charles Perrault - Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody,

Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i rybce,

Jeanne Marie Leprince de Beaumont - Piękna i Bestia

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima
Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej.

 


Lektura uzupełniająca:

Adam Bahdaj - Kapelusz za 100 tysięcy

Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród lub inna powieść

Janusz Korczak - Król Maciuś Pierwszy

Maria Kownacka, Zofia Malicka - Dzieci z Leszczynowej Górki

Selma Lagerlöf - Cudowna podróż

Sat-Okh - Biały mustang

Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży;
film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

 

 

Klasa V

 

Lektura obowiązkowa:

Clive Staples Lewis - Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni

Bolesław Prus - Katarynka

Juliusz Słowacki - W pamiętniku Zofii Bobrówny

Seweryna Szmaglewska - Czarne Stopy

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu  i Eurydyce

Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 

Lektura uzupełniająca:

Lewis Carroll -  Alicja w Krainie Czarów

Andrzej Maleszka - Magiczne drzewo

Karol May - Winnetou

Małgorzata Musierowicz - wybrana powieść

Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa

Bolesław Prus - Kamizelka

Henryk Sienkiewicz - Janko Muzykant

Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera

Wybór innych tekstów kultury.

 

 

Klasa VI

 

Lektura obowiązkowa:

Antoni Czechow - Kameleon, Śmierć urzędnika

Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ignacy Krasicki - wybrane bajki

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem

Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy

Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

 

Lektura uzupełniająca:

Aleksander Dumas - Trzej muszkieterowie

Joseph Rudyard Kipling - Księga dżungli

Marcin Kozioł - Skrzynia Władcy Piorunów

Stanisław Lem - Cyberiada (fragmenty)

Kornel Makuszyński – wybrana powieść

Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza

Alfred Szklarski – wybrana  powieść

Katarzyna Zychla - Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Wybór innych tekstów kultury.

 

 

Klasa VII

 

Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens - Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro - Zemsta

Jan Kochanowski - wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

Ignacy Krasicki - Żona modna

Adam Mickiewicz - Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, 
                              II część Dziadów, Pan Tadeusz
 (historia Polski)

Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Latarnik

Stefan Żeromski - Siłaczka

Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

 

Lektura uzupełniająca:

Agatha Christie - wybrana powieść kryminalna

Ernest Hemingway - Stary człowiek i morze

Helena Keller - Widzieć przez trzy dni

Nancy H. Kleinbaum - Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Beata Obertyńska - Z domu niewoli (fragmenty)

Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy  (fragmenty)

Melchior Wańkowicz - Ziele na kraterze (fragmenty) 

Wybór innych tekstów kultury.

 

 

Klasa VIII

 

Lektura obowiązkowa:

Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec

Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz

Juliusz Słowacki - Balladyna

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę

Stefan Żeromski - Syzyfowe prace

Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

 

Lektura uzupełniająca:

Bogdan Bartnikowski - Dzieciństwo w pasiakach

Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

Suzanne Collins - Igrzyska śmierci

Arkady Fiedler - Dywizjon 303

Jan Paweł II - Pamięć i tożsamość (fragmenty)

Karolina Lanckorońska - Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)

Nela Mała Reporterka - Nela na kole podbiegunowym

E.-E. Schmitt - Oskar i pani Róża

Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Świętego Stanisława Kostki
Nowa Wieś Szlachecka 255
32-060 Liszki
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Sekretariat
poniedziałek - piątek 7.45 - 13.45
tel. 12 270 79 67

 

Społeczność

FaceBook
Początek strony