Bez nazwy-1 (3).jpg

W dniu 10 listopada 2018 r., w remizie OSP w Nowej Wsi Szlacheckiej, odbyła się uroczystość z okazji 100. lecia Niepodległości Polski, zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. Świętego Stanisława Kostki oraz Sołectwo Nowa Wieś Szlachecka.


Uczniowie zaprezentowali poruszający program artystyczny i odbył się turniej wiedzy o Polsce. Wspólne obchody umiliły śpiewy patriotyczne i poczęstunek.

Radośnie świętowaliśmy Niepodległość, podobnie jak uczniowie naszej Szkoły 100 lat temu. Oto fragment Historii Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Szlacheckiej z 1918 r., napisany przez jej ówczesnego kierownika Eugeniusza Kinsnera:

Dopiero manifest warszawskiej rady regencyjnej z dnia 7 października 1918 r. oparty na paragrafie 13. zadań prezydenta amerykańskiego Wilsona i zupełny rozkład Austryi, Rosji i Prus względnie Niemiec uczyniły zadość sprawiedliwości dziejowej i woli Narodu Polskiego, który wśród gromów i burz, we krwi męczeństwa i w jarzmie przemocy wrogów, mówił zawsze głosem silnej wiary „JESTEŚMY” i wołał „POLSKA NIE ZGINĘŁA I NIGDY NIE ZGINIE”. 

I dziś na ruinach i gruzach naszych ciemiężycieli święcimy tryumf tej wiary. W szeregu państw europejskich widnieje znów Wolna Polska Zjednoczona z suwerennym sejmem, wolnym rządem, na czele której stoi wybrany przez sejm Naczelnik Rzeczypospolitej Polskiej Józef Piłsudski wraz z prezydentem ministrów Ignacym Paderewskim.

W imieniu społeczności szkolnej dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasza uroczystość mogła się odbywać w tak pięknym i uroczystym wydaniu: Panu Wójtowi Szymonowi Łytkowi, Pani Radnej Joannie Wrońskiej, Panu Sołtysowi Dariuszowi Mastkowi, Księdzu Proboszczowi Włodzimierzowi Szatanikowi, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Panom Strażakom, wszystkim nauczycielom a szczególnie Pani Agacie Gołębiewskiej i Panu Stanisławowi Zając, którzy przygotowali program artystyczny, uczniom za ich pełen zaangażowania występ, Rodzicom na czele z  Radą Rodziców, Pani Justynie Fic i Panu Mieczysławowi Ślósarz za dokumentowanie wydarzenia, Panu Krzysztofowi Mlostek za akompaniament. Z całego serca dziękuję wszystkim obecnym, za piękne świadectwo miłości Ojczyzny.

 

Poniedziałek 26 sierpnia 2019

Licznik odwiedzin

991514
Twój IP: 3.226.251.81
2019-08-26 02:41

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Świętego Stanisława Kostki
ul. Szkolna 2
32-060 Nowa Wieś Szlachecka
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Sekretariat
poniedziałek - piątek 7.45 - 13.45
tel. 12 270 79 67

 

Społeczność

FaceBook
Początek strony