Dnia 28 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Szlacheckiej po raz VII odbył się Gminny Konkurs Polonistyczny o tytuł „Mistrzów Języka Polskiego”. Uroczystość została zorganizowana we współpracy z Biblioteką Publiczną w Czernichowie. Honorowy patronat objął Wójt Gminy Czernichów. Konkurs ten, od lat organizowany w Nowej Wsi Szlacheckiej, wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, święta ustanowionego przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła ono do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Taki też cel przyświecał naszej rywalizacji, w której wzięły udział trzyosobowe zespoły z każdej gminnej szkoły: Czernichowa, Czułówka, Kamienia, Przegini Duchownej, Rusocic, Rybnej, Nowej Wsi Szlacheckiej oraz Wołowic. Dopingowani oraz wspierani byli przez cały czas przez przygotowujących ich nauczycieli języka polskiego. Rozgrywki konkursowe, w których uczestniczyli przedstawiciele najlepszych szkolnych laureatów składały się z kilku konkurencji, w wyniku których wytypowano: mistrza pisowni i językowej sprawności, mistrza fantazji językowej, mistrza wieloznaczności, obrazu, mistrza literatury i wypowiedzi. Uczestnicy prezentowali przygotowane wcześniej memy związane z językiem polskim.
Całość zmagań uczniowskich oceniała Komisja Konkursowa, którą stanowili:
dr Maciej Malinowski, profesor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Mistrz Ortografii Polskiej z 1990 r. w ogólnopolskim konkursie ortograficznym pn. „Dyktando” organizowanym przez Radio Katowice i Program Polskiego Radia, pani Marta Drabczyk pracownik biblioteki w Czernichowie oraz Joanna Wrońska nauczycielka języka polskiego i logopedii oraz radna gminy.
W wyniku rywalizacji wytypowano Mistrzów Języka Polskiego, którymi zostali uczniowie Szkoły Podstawowej z Wołowic. Byli to: Łucja Siejka, Gabriela Przebinda i Emilia Starowicz. Wicemistrzami Języka Polskiego została drużyna ze Szkoły Podstawowej z Nowej Wsi Szlacheckiej: Liliana Mieszaniec, Kamil Dyrek i Jakub Fic. III miejsce i tytuł II Wicemistrza zdobyli po burzliwej dogrywce uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Rusocic. Byli to: Wiktor Figa, Victoria Panek i Zofia Starowicz.
Serdecznie dziękujemy: wszystkim uczestnikom za udział oraz wysoki poziom przygotowania, szanownym członkom Komisji Konkursowej za pracę w czasie konkursu, szczególne podziękowania składamy panu doktorowi Maciejowi Malinowskiemu za słowa wyjaśnienia skierowane do uczniów oraz merytoryczną opiekę nad naszym przedsięwzięciem. Dziękujemy dyrektor Biblioteki Publicznej w Czernichowie pani Ewie Pajor za wparcie naszej inicjatywy oraz pomoc przy jej realizacji. Serdeczne podziękowania kierujemy dla Wójta Gminy Czernichów pani Danuty Filipowicz za honorowy patronat oraz ufundowanie atrakcyjnych nagród, które otrzymali laureaci oraz uczestnicy językowych zmagań. Podziękowania również dla Rady Rodziców za pomoc i przygotowanie poczęstunku dla uczestników konkursu.
Agata Gołębiewska
nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Szlacheckiej