wakacje.jpg

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”

/ Marek Edelman/

Dnia 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

To dziś uczniowie z naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

W obchody rocznicy zaangażowani byli uczniowie całej szkoły. Dzieci z klas I-III obejrzały film “Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, klasy IV - VI obejrzały film na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest"  Katarzyny Jackowskiej-Enemuo,  słuchowisko “Szuflada” na podstawie opowiadania Zuzanny Orlińskiej oraz film animowany "Będę pisać", a uczniowie z klas VII-VIII"  - "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall.

Odbyły się również  pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów.

By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie nosili wykonane własnoręcznie przez szkolnych wolontariuszy papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

#ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile

 

 

Piątek 19 lipca 2024

Licznik odwiedzin

13998391
Twój IP: 44.210.151.5
2024-07-19 17:17

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Świętego Stanisława Kostki
ul. Szkolna 2
32-060 Nowa Wieś Szlachecka
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Sekretariat
poniedziałek - piątek 7.00 - 15.00
tel. 12 270 79 67

 

Społeczność

Początek strony